پنج نکته خیلی مهم که باید قبل از خرید کولر گازی به آن‌ها توجه کنیم!

با توجه به گرم شدن هوا، خرید کولر گازی تبدیل به یکی از کارهای بسیار مهم برای خیلی از افراد شده است. به خصوص با تنوع روز افزون اسپلیت(دیواری) و همچنین نسل جدید که مصرف بسیار کمتری نسبت به مدل های قدیمی تر دارند، این دسته از لوازم خانگی را در اولویت خرید اکثر افراد قرار داده است.

اما راهنمای خرید کولرگازی مانند خیلی از کالاها مثل تلفن همراه موجود نیست و حتی خیلی از افراد با سازندگان این دستگاه ها آشنایی ندارند. خیلی ها در میزان BTU اسپلیت ها مردد هستند و با توجه به هزینه ی نسبتاً زیاد خرید کولرگازی ها و دشواری نسبی نصب آنها، لازم است تا بتوان با کمترین میزان اشتباه، بهترین انتخاب را داشت.

در ادامه قصد داریم پنج نکته بسیار مهم در مورد خرید کولر گازی را به شما بگوییم تا بدون اینکه تحت تاثیر فروشنگان و حتی افراد نا آگاه قرار بگیرید، بهترین انتخاب را برای خودتان داشته باشید.

 

1. کولر گازی را با BTU مناسب انتخاب کنید!

اولین قدم در این امر، محاسبه فضای خانه یا محل کاری است که کولر گازی را برای آنجا خریداری می کنید و سپس خرید یک کولر گازی با BTU مناسب است که در بازار با عددهایی چون 12000، 18000، 24000 و... شناخته می شوند. طبیعتا هر چه این عدد بزرگتر باشد، توانایی تولید باد سرد توسط کولر بیشتر بوده و به این ترتیب باید بهترین انتخاب را برای خرید کولر گازی برای خانه یا محل کارتان داشته باشید.

البته برخی اشتباها فکر می کنند اگر یک کولر گازی با BTU زیاد خریداری کنند(بیشتر از اندازه فضا) دیگر نباید نگران گرما باشند و خیال می کنند به راحتی فضا سرد می شود. اما این کار علاوه بر تحمیل هزینه ای اضافه در ابتدای خرید، در دراز مدت موجب افزایش مصرف برق می شود و حتی یک یونیت داخلی غول پیکر، شاید چهره ی زیبایی هم به اتاق شما نبخشد. ضمن اینکه یکی از وظایف کولرهای گازی، کاهش رطوبت محیط است و حال اگر شما یک نمونه محصول با BTU بیشتر داشته باشید، دستگاه سریع تر از زمان استاندارد محیط را خنک کرده و از کار می ایستد، و به این خاطر مقدار رطوبت بالاتر از حد استاندارد خواهد بود.

اگر در فضای مجازی جستجو کنید متوجه وجود تنوع اندازه های متفاوت در محاسبه BTU مناسب خواهید شد که گاهی باعث تعجب افراد می شود! به عنوان مثال عنوان می شود یک کولر گازی 24000، تقریبا متراژ حدودا 100متر را پوشش می دهد، اما وقتی که برای خرید اسپیلت اقدام می کنید، اکثر فروشندگان به شما می گویند یک کولر 24000 برای اتاقی در حدود 40 تا 50 متر مناسب است!

علت این همه اختلاف چیست؟ به کدام یک از این حرف ها باید اعتماد کرد؟

اجازه بدهید در ابتدا واحد BTU را تعریف کنیم ویدیو مخفف British Thermal Unit به معنای لغوی واحد اندازه گیری گرمای بریتانیا است که منظور اصلی اش واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی بوده و هر BTU، میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب در فشار یک اتمسفر را از 60درجه فارنهایت به 61درجه فارنهایت می رساند.

قاعدتاً از توضیحات بالا نمی توان به نتیجه درستی برای محاسبه ی توان کولر گازی مناسب رسید، پس سراغ اندازه گیری دقیق تر می رویم. برای این کار شما باید اندازه اتاق یا محیط مورد نظر خود را بدانید. یکی از آموزش های معروف در یوتیوب، ابتدا از شما می خواست که اندازه اتاقتان را به فوت مربع محاسبه کنید، سپس آن را در 30 ضرب کرده و به آن 2000 تا بیفزایید. طبق این فرمول اگر شما یک اتاق 20متری دارید، تبدیل آن به فوت مربع، عدد 215 را نشان می دهد. اگر آن را در 30 ضرب کنیم به رقم 6450 می رسیم. و با افزودن 2000 به میزان 8450 خواهیم رسید. یعنی یک کولر گازی با ظرفیت 9000BTU برای یک اتاق کافی خواهد بود.

البته دقت داشته باشید که تنها جمع و ضرب بالا به شما عدد دقیق نمی دهد و مواردی چون میزان رفت و آمد در محل، تعداد پنجره ها، مدت زمان تابش آفتاب، استفاده از پنجره اهی معمولی یا دوجداره، طبقه واحد فاصله یونیت داخلی با خارجی، محل قرارگیری کندانسور، دما و میزان رطوبت محیط و... هم می توانند تاثیر داشته باشند. اما اب استفاده از فرمول بالا و افزودن نهایت 10 تا 20 درصد به ظرفیت BTU، می توانید به عدد درست دست پیدا کنید.

البته اگر حوصله ی محاسبات فوق را نداشته باشید، و یا همچنان درتردید به سر می برید، بسیاری از شرکت ها قبل از خرید شما اقدام به اعزام کارشناس به محل و ارائه ی مشاوره می کنند که می توانید از آنها نیز کمک بگیرید.

2-برند خوب با پشتیبانی قوی بگیرید!

این روزها با توجه به نوسانات زیاد ارز، قیمت کولر گازی ها افزایش بسیار زیادی یافته است. حتی در جایی شبیه به بانه که زمانی محصولاتش با محصولات گارانتی دار شرکتی اختلاف قیمت زیادی داشت، اکنون محصولاتش به کمترین تفاوت قیمت رسیده و اگر بخواهید هزینه های نصب و حمل و نقل و... را هم به آن اضفه کنید، حتی ممکن است یک کولر بانه ای برای شما گران تر هم بیفتد.

با توجه به شرایطی فعلی که گفته شد (که در آینده معلوم نیست چه شود) طبیعتا خرید محصولات شرکتی و گارانتی دار در بازار معقول تر است. حتما تاکنون این را شنیده اید که می گویند در ایران گارانتی معنا ندارد و... ، شاید این حرف ها در مورد محصولات دیجیتال مثل لبتاپ و موبایل بیشتر صدق کند، اما در مورد محصولی مثل کولرگازی که نیاز به نصب دقیق و حرفه ای و پشتیبانی خوب دارد، بی شک داشتن گارانتی مناسب و پشتیبانی کامل، به شما در یک استفاده بی دغدغه و راحت کمک فراوانی خواهد کرد. به علاوه خرید کولرگازی از جای نامعتبر در صورت نداشتن اطلاعات و آگاهی کامل خریدار می تواند منجر به خرید یک کالای تقلبی شود.

از طرفی برند های زیادی در بازار موجود هستند. از سازندگان معروفی مثل ال جی، سامسونگ، اجنرال، توشیبا و... گرفته تا برندهایی که شاید تا به حال نشنیده باشید. در این موارد بهتر است به حرف فروشنده اعتماد نکنید و در ابتدا مدل دقیق محصول را بپرسید و سپس در اینترنت درباره سابقه و توانایی هایش جستجو کنید. از آنجا که یک کولرگازی می تواند حداقل تا ده سال برای شما کار کند، در سرما و گرما در کنار شما باشد و یک روز گرم تابستانی را تبدیل به طراوت و تازگی بهار کند، و کمترین ریسک را کرده و ترجیحا از برندهای معتبرتر و مدل های جدیدترخرید کنید.

 

3- ترجیحا کولرگازی اینورتر دار بخرید.

چند سالی است که فناوری اینورتر پا به دنیای کولرهای گازی گذاشته و با توجه به اینکه این تکنولوژی می تواند مصرف برق دستگاه را تا شصت درصد کاهش دهد، در کمتر از یک سال به راحتی مابه التفاوت قیمتی آن با نمونه های بدون اینورتر مشخص می شود و از روی قبض برق شما پرداخت خواهد شد.

توصیه می شود تا جایی که ممکن است هنگام خرید کولر گازی سراغ مدل های بدون اینورتر نروید و با عناوینی مثل "کولر کم مصرف" یا "بازدهی A" و... بازیچه دست فرشنده نشوید. نسل کولرهای بدون اینورتر رو به انقراض است و چه بهتر که یک محصول آینده نگرانه و البته کم مصرف بخرید تا هر بار که قبض برق را می بینید، از انتخاب خودتان در خرید کولر پشیمان نشوید.

 

اینورتر چیست؟

عملکرد این مدل از موتورها ساده تر از آن چیزی است که تصور می کنید. در کولرهایی که موتور معمولی دارند، وقتی فرضا دمای محیط به حد مثلا 23 درجه می رسد، موتور خاموش می شود و زمانی که دمای محیط بالا می رود، دوباره روشن می شود. ولی در مدل اینورتردار، موتور کاملا خاموش نمی شود، بلکه با دور خیلی پایین به کارش ادامه می دهد. این امر سبب می گردد تا برای استارت مجدد، نیاز به انرژی بسیار کمتری باشد و همین تفاوت سطح انرژی از آغاز به کار کامل تا دور بالای موتور، دلیل اصلی همین اختلاف قیمت بسیار زیاد در قبض برق شماست.

البته هر کمپانی در این بین فناوری های مخصوص به خودش را نیز افزوده است. به عنوان مثال کمپانی ال جی، از نمونه های دوال دوال اینورتر استفاده می کند، یا کمپانی سامسونگ از کمپرسور دیجیتال هشت قطبی بهره می گیرد که هر کدام به نحوی در مصرف کمتر برق موثرند. شاید همین خودش از مهمترین دلالیل برای خرید از برندهای معتبر و صاحب تکنولوژي باشد.

 

4- از نصّاب با تجربه و حرفه ای استفاده نمایید.

پس از آنکه کولر گازی مناسب خودتان را انتخاب کردید، حالا هنگام نصب آن فرا می رسد و از آنجا که نصب کولر گازی مانند بوق زدن با پراید و یا حتی پژو نیست که خیلی ها بلد باشند، پس باید یک نصاب حرفه ای وارد عمل شود.

از آنجا که شما صاحب دو یونیت داخلی و خارجی هستید، نحوه تعامل و ارتباط بین این دو بسیار بسیار مهم، حساس و سخت است که می تواند بسته به محل نصب یونیت داخلی بسیار متفاوت باشد. مثلا اگر اتاق شما هیچ فضایی به محیط بیرونی نداشته باشد، عملا نصب کولر در چنین محیطی غیرممکن است. حتی نحوه ی کشیدن کابل های مسی و سیم های برق که تاثیر زیادی در نمای خارجی و داخلی ساختمان دارد، تماما بر عهده ی نصّاب است و در اینجاست که فرق یک نصاب حرفه ای با آماتور معلوم می شود.

از آنجایی که پس از نصب کولر کازی امکان جابجایی و تغییر مکان آن به راحتی وجود ندارد، پس باید بسیار دقت کنید که از یک نصاب کاربلد و حرفه ای کمک بگیرید.

 

5- به آپشن های کولرگازی توجه داشته باشید.

شاید خیلی ها بگویند که کولر گازی یک تلفن همراه نیست که مثلا به کیفیت دوربین یا صدای آن اهمیت بدهیم! همین بتواند خنک کند و برق مصرفی کمی داشته باشد و ظاهرش هم خوب و متناسب به نظر برسد کافیست. بله این حرف درست است، اما نه در زمانه ای که به سمت هوشمند سازی خانه ها داریم پیش می رویم و هر روز یک فناوری جدید در معرض نمایش قرار می گیرد.

به صورت کلی این روزها فناوری کاری کرده تا شما تنها به دنبال رفع نیاز خود نباشید، بلکه نیازی را که خودتان نمی دانید چیست را شناسایی کرده و سپس راه حلش را بیابید. مثلا یکی از مواردی که مورد پسند خیلی از افراد است باد سرد و مستقیمی است که به آنها می خورد. برای این امر یکی از کمپانی ها فناوری ای را ارائه کرده که پس از خنک شدن محیط، هوا از طریق 21هزار سوراخ ریز سطح بدنه ی دستگاه به بیرون منتقل شده و بدون آزار کسی محیط خنک می ماند.

عجیب تر از آن اینکه کولر گازی هایی تولید شده اند که می توانند افراد موجود در محیط را هوشمندانه شناسایی کرده و اندازه ی دما و حتی میزان خاصی از باد را به سمت ایشان هدایت کنند. همچنین بعضی از محصولات امروزی بوسیله ی اپلیکیشن قابل کنترل هستند. تصور کنید دریک هوای گرم تابستانی که دما بیشتر از 40درجه سانتیگراد است، وارد اتاق خودتان می شوید، در حالی که کولر گازی تان خاموش است و برای خنک شدن اتاق نیاز به زمان دارید، در این حالت شما می توانید چند دقیقه قبل از رسیدن به منزل از راه دور بوسیله ی گوشی هوشمندی که در دست دارید و به اینترنت متصل است کولر گازی تان را روشن نموده تا هنگامی که به خانه می رسید هوای اتاق شما به دمای مطلوب رسیده باشد. شما حتی می توانید از طریق اپلیکیشن میزان برق مصرفی را کنترل و نظارت کنید تا هنگام دیدن قبض برق غافلگیر نشوید و از مصرف بهینه و متناسب با دستگاه خودتان بهره ببرید.

امروزه بسیاری از شرکت های صاحب تکنولوژی، روز به روز محصولاتی جدید با امکانات عالی تولید می کنند که شما را نه فقط از عملکرد خودش، بلکه از تجهیزات و فراوانی برخوردار می کند.

توصیه های شما در مورد کولرهای گازی چیست؟ اگر برایتان ابهام یا پرسشی در این خصوص پیش آمده است می توانید با ما در میان بگذارید تا در حد دانش خود شما را  راهنمایی کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش