انتخاب بهترین کولرگازی برای خانه شما

 انتخاب بهترین کولرگازی برای خانه شما


راهنما شامل توضیحات لازم برای آشنایی با انواع دستگاه های تهویه مطبوع مورد استفاده شماست. باید در مورد انتخاب مناسب برای خرید دستگاه سرمایشی یا گرمایشی خود بدانید.

به نظر می رسد کولرگازی یکی از رایج ترین لوازم برقی در خانه های ایران است که تقریباً در ۷۵ درصد از خانه ها یک نوع کولرگازی نصب شده است. بر اساس آمار جمع آوری شده توسط وزارت انرژی ایالات متحده، میزان برق استفاده شده توسط کولرگازی، حدود ۶ درصد از کل برق تولید شده در کشور است. وقتی این میزان استفاده از برق را به اصطلاح پولی تبدیل می کنیم، مقدار قابل توجه "۲۹ میلیارد دلار" برای ما هزینه دارد.

اکنون که از میزان هزینه صرف شده برای تغذیه انواع کولرگازی مطلع هستیم، بیایید ببینیم هنگام خرید یک سیستم تهویه مطبوع جدید یا تعویض یک سیستم قدیمی، از چه مسیری باید برویم.

یونیت داخلی تهویه مطبوع بخشی جدایی ناپذیر از هر خانه است و بخش عمده ای از بودجه ضروری لوازم خانگی شما را به خود اختصاص می‌دهد. انتخاب درست بسیار مهم است؛ زیرا خنکی، راحتی و مصرف انرژی خانه به طور مستقیم به آن بستگی دارد.

انواع مختلفی از کولرگازی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. بیایید انواع تجهیزات تهویه مطبوع را با هم مرور کنیم تا بتوانید در مورد سیستم تهویه مطبوع آینده خودتان تصمیم مناسبی بگیرید.

هشت نوع اصلی تجهیزات تهویه مطبوع در بازار وجود دارد. هر نوع کولر گازی برای فضای خاصی طراحی شده است و هدف خاصی را برآورده می کند. انواع سیستم های تهویه مطبوع به شرح زیر است:

 1.  کولر گازی مرکزی

 2. مینی اسپلیت بدون داکت

 3. کولر گازی پنجره ای

 4. کولر گازی قابل حمل

 5. کولرهای نصب شده روی زمین

 6. کولر گازی هیبریدی دوگانه سوز

 7. کولر گازی هوشمند

 8. تهویه زمین گرمایی

در اینجا چهار عامل مهم که هنگام انتخاب بهترین نوع ذکر کولر شده است را برای خانه خود باید در نظر بگیرید:

 • بودجه

 • مصرف انرژی

 • الزامات و نگهداری فضا

 • قدرت سرمایش

 


 

عوامل مهم هنگام انتخاب بهترین نوع کولر گازی برای منزل شما:

1.تهویه مطبوع مرکزی

اگر خانه بزرگی دارید و مایل هستید چندین اتاق را خنک کنید، بدون شک این نوع تهویه مطبوع برای شما مناسب است. تهویه مطبوع مرکزی که در خانه شما نصب می شود، از سیستم تقسیم استفاده می کند که هوا را از طریق کانال تنظیم می کند؛ همچنین به عنوان سیستم کانال کشی شناخته می شود.

جنبه تقسیم نشان می دهد که سیستم ترکیبی از دو یونیت اصلی داخلی و خارجی است. در یونیت خارجی کندانسور و کمپرسور قرار دارد. در حالی که یونیت داخلی شامل کویل های اواپراتور و کنترل کننده هوا است. مانند هر سیستم تهویه مطبوع معمولی، تهویه مطبوع مرکزی نیز از مبرد برای حذف گرما از هوای داخل ساختمان استفاده می کند. این گرما به بیرون کشیده می شود و هوای خنک از طریق کانال وارد می شود.

با استفاده از فناوری مدرن HVAC، ترموستات قابل برنامه ریزی می تواند با تهویه مطبوع مرکزی برای تجربه یک خانه هوشمند همراه شود.

مزایای سیستم تهویه مطبوع مرکزی:

 • تمام اتاقهای متصل به کانال را به طور همزمان خنک می کند، بنابراین در حداقل زمان محیطی خنک تر و و هم دما در اطراف خانه ایجاد می کند.

 • از آنجا که هوای خنک در همه اتاق ها در گردش است، رطوبت در اطراف خانه کاهش می یابد و باعث می شود محیط کل خانه راحت تر باشد.

معایب سیستم تهویه مطبوع مرکزی:

 • انرژی زیادی مصرف می کند و در نتیجه قبض برق شما با مبلغ بالاتری صادر می شود.

 • در صورت بروز مشکل در کانال، چنین یونیت هایی ممکن است کارایی خود را از دست بدهند.

 • برخی یونیت خارجی را جلب کننده توجه نمی دانند، اما شما همیشه می توانید به طور خلاقانه دستگاه تهویه مطبوع خود را در حیاط خلوت خود پنهان کنید.

 

2. مینی اسپلیت بدون داکت

 

اگر می خواهید کارآیی بیشتری داشته باشید، یا می خواهید کانال کشی های زیادی را کنار بگذارید، یا فقط می خواهید بخشی از خانه خود را خنک کنید، انتخاب کولر گازی مینی اسپلیت بدون کانال یک انتخاب عالی است. سیستم های بدون داکت(کانال) یک انتخاب عالی برای خانه های امروز هستند.

این نوع کولرگازی ترکیبی از یک یونیت بیرونی، شامل یک کمپرسور و یک کندانسور است که همراه با یک یا چند یونیت داخلی ارائه می شود. این یونیت های داخلی بر روی دیوار نصب شده و مجهز به دمنده های هوا هستند. یونیت های داخلی و خارجی از طریق لوله های مسی به هم متصل می شوند و بسته به نوع استفاده، گاز مبرد خاصی در آنها گردش می کند.

از آنجا که این یونیت های داخلی کوچک و جمع و جور هستند، هر اتاق معمولاً دستگاه مخصوص به خود را نصب می کند که می تواند برای گرمایش یا سرمایش استفاده شود. اهداف این نوع کولرهای گازی در مقایسه با سایر گزینه های موجود بسیار کارآمدتر در نظر گرفته می شوند؛ اما اگر قصد نصب یک یونیت در هر اتاق را دارید تا کل خانه را بپوشاند، می تواند برای جیب شما سنگین باشد.

مینی اسپلیت های بدون کانال دارای کنترل از راه دور هستند؛ اما با کمک کنترل کننده هوشمند AC می توانید آنها را با استفاده از تلفن همراه  خود، از هر کجا کنترل کنید!

مزایای مینی اسپلیت بدون داکت:

 • می توان آن را به راحتی در هر مکانی بدون زحمت خاصی نصب کرد

 • نداشتن زحمت کانال کشی

 • کنترل دمای هر اتاق به طور جداگانه

معایب مینی اسپلیت های بدون داکت:

 • یک یونیت مینی اسپلیت بدون کانال برای خنک کردن خانه های بزرگ کافی نیست.

 • از آنجایی که یونیت داخلی یک مینی اسپلیت بدون داکت دیواری است، بنابراین، قابل مشاهده است.

 

3. کولر گازی پنجره ای

از آنجایی که کولرهای پنجره ای دارای اندازه های مختلف هستند، اگر به دنبال خنک کردن یک اتاق یا یک منطقه کوچک هستید، مناسب خواهند بود. اگر به سراغ کولرگازی پنجره ای بزرگ می روید حتی می توانید یک خانه کوچک را خنک کنید. کولرهای گازی پنجره ای از ابتدا به عنوان قهرمان خنک کننده های فضای کوچک شناخته شده و رایج ترین نوع کولر گازی محسوب می شوند.

کولر گازی پنجره ای فقط یک سیستم یونیت داخلی است که تمام اجزای آن داخل آن جمع شده است. این نوع کولرگازی گرما را از قسمت بیرونی خود خارج می کند و هوای خنک را از قسمت داخلی به اتاق وارد می کند. همانطور که از نامش پیداست، در پنجره یا در دیوار با ایجاد یک حفره نصب می شود. این کولرهای گازی دارای فیلتری هستند که به صورت کشویی به بیرون کشیده می شود تا بتوان آن را به طور منظم برای کارایی کامل تمیز کرد. این کولرهای گازی دارای کنترل روی دستگاه هستند و همچنین ممکن است با ریموت همراه باشند.

مزایای کولرگازی های پنجره ای:

 • کولرهای پنجره ای معمولاً هزینه کمتری دارند و عملکرد آنها ارزان تر است

 • نصب آسان

 • نگهداری آسان

 • اشغال حداقل فضا

معایب کولرگازی های پنجره ای:

 • می تواند در حین کار پر سر و صدا باشد و از بیرون خانه قابل مشاهده است

 • نمایی از پنجره را مبهم می کند و باید در نزدیکی یک پریز برق مناسب قرار بگیرد

 • همه پنجره ها از این نوع سیستم های تهویه مطبوع پشتیبانی نمی کنند، برخی از کولرگازی های پنجره ای، برای پنجره های نامنظم مناسب نیستند.

 •  

 

4. کولر گازی قابل حمل

 

کولرهای گازی قابل حمل مشابه کولرهای گازی پنجره ای هستند. آنها همچنین در یک یونیت قرار می گیرند و تمام اجزای آن در داخل محصور شده اند؛ اما تفاوت آنها در این است که این یونیت مستقل است و بنابراین می تواند از اتاقی به اتاق دیگر منتقل شود؛ همچنین نیازی به نصب ندارد. تنها چیزی که نیاز دارد یک پریز برق برای تغذیه و دسترسی به پنجره ای است که هوای دستگاه با قیف آن از پنجره خارج می شود.

اگر مایل به خنک کننده ای موقت هستید، و یا در جایی که نصب کولر گازی به آسانی میسر نیست، می توانید یک کولر گازی قابل حمل را انتخاب کنید. آنها بسیار مفید هستند و نسخه های کوچکترشان حتی می توانند برای اتاقک یا حمام استفاده شوند. کولرگازی های قابل حمل می توانند دارای یک لوله قطور باشند که هوا را از داخل یک اتاق گرفته و آن را به خارج از خانه هدایت می کند. یا شلنگ دوگانه ای که با استفاده از یک شلنگ هوا را از خارج وارد می کند، این هوا کمپرسور را خنک می کند و سپس شیلنگ دیگر هوای داخل را خارج می کند.

از آنجا که یک یونیت قابل حمل در داخل خانه قرار دارد، فن اواپراتور آن به طور مداوم کار می کند تا رطوبت متراکم جمع آوری شده در داخل دستگاه را تبخیر کند.

مزایای کولرگازی های قابل حمل عبارتند از:

 • راه اندازی سریع و ساده

 • می توان به راحتی به خانه منتقل شان کرد

 • نیازی به نصب دائمی ندارند

 • یک گزینه موثر برای سرمایش نقطه ای

 • در صورت عدم نیاز به راحتی ذخیره می شود

معایب کولرگازی های قابل حمل عبارتند از:

 • سر و صدا در حین کار

 • مشکل خنک کردن اتاق های بزرگتر

 • یونیت های قابل حمل که دارای شلنگ هستند باید در نزدیک پنجره قرار گیرند و همچنین  شلنگ قسمت پایینی پنجره شما را مسدود می کند

 

5. تهویه مطبوع نصب شده روی کف

 

در صورتی که مینی اسپلیت را ترجیح می دهید اما فاقد فضای لازم برای یونیت دیواری هستید، کولرهای گازی روی زمین برای راحتی شما طراحی شده اند. یونیت داخلی کولرگازی متصل به کف روی زمین قرار دارد و یونیت بیرونی را می توان بدون آماده سازی قبلی محل و یا لوله کشی نصب کرد. این چیدمان همچنین برای فضاهایی با دیوارهای کج، مانند اتاق زیر شیروانی یا ساختمان ساخته شده از مواد شکننده مانند شیشه ایده آل است.

این یونیت را می توان تا 6 اینچ بالاتر از کف نصب کرد و از طریق یک سوراخ کوچک در دیوار به یونیت خارجی متصل کرد.

مزیت شگفت انگیز قرار دادن این کولرگازی در کف، این است که به شما امکان می دهد فیلترهای هوا را به راحتی بررسی کنید! دسترسی آسان به فیلترهای هوا باعث می شود کولرهای گازی روی زمین برای افرادی که مشکل تنفسی دارند یا افرادی که تمایل دارند تا حد ممکن کیفیت هوای داخل خانه خود را تمیز نگه دارند، ایده آل است.

 

سیستم های نصب شده روی کف، اتاق را سریعتر از هر سیستم دیگر سرد یا گرم می کنند؛ زیرا فن، هوا را مستقیماً به داخل اتاق شما می دمد. برعکس، یونیت هایی که بر روی دیوار نصب شده اند اغلب با مشکل نبود امکان یک خنک کننده یکنواخت و کارآمد روبرو می شوند. یونیت های روی کف، برای عملکرد موثر و گردش مناسب هوا به فضای آزاد در اطراف خود احتیاج دارند. اطمینان حاصل کنید که مبلمان یا دیوارها مانع عملکرد دستگاه نمی شوند.

 

مزایای کولرگازی های نصب شده روی کف:

• برای افراد مسن ساکن در خانه به دلیل دسترسی مناسب است

• به راحتی قابل نصب است

• یک انتخاب عالی برای مناطق مشکل و کوچک؛ زیرا فضای زیادی را اشغال نمی کنند

معایب کولر گازی های روی زمین:

• جریان هوا را می توان به دلیل موانع موجود در اتاق، یعنی مبلمان، مخت کرد

• به دلیل توزیع ناهموار و موضعی جریان هوا برای اتاقهای بزرگ مناسب نیست

 

6. تهویه مطبوع هوشمند

کولرهای گازی هوشمند نوعی کولر گازی مینی اسپلیت، پنجره ای یا قابل حمل هستند که IoT را فعال می کنند. این کولرگازی ها به وای فای متصل هستند و دارای یک برنامه بومی هستند که کنترل جهانی را از طریق تلفن هوشمند ارائه می دهد.

 بسته به کارخانه سازنده و برند، این کولرهای گازی دارای عملکردهای متعددی هستند. برخی از این موارد شامل برنامه ریزی هفتگی، محدوده جغرافیایی، حالت راحت، کنترل محدوده دما و بسیاری از ویژگی های دیگر است. با استفاده از این موارد می توانید با صرفه جویی در انرژی به راحتی بالایی دست پیدا کنید.

 

کنترل کننده های کولرگازی های هوشمند نیز در بازار موجود هستند که کلیه عملکردهای یک کولرگازی هوشمند را برای هر یونیت معمولی ارائه می دهد. آنها مانند ترموستات های قابل برنامه ریزی عمل می کنند و در مقایسه با کولرگازی های هوشمند، هزینه کمتری را به خود اختصاص می دهند.

 

مزایای کولرهای هوشمند:

 • آسایش و راحتی را با ویژگی های متعدد فراهم می کند

 • کمک به صرفه جویی در مصرف انرژی

معایب کولرهای هوشمند:

 • گرانتر از کولرهای معمولی است

 • برای استفاده از همه ویژگی هایش اتصال به وای فای ضروری است

7. سیستم تهویه مطبوع زمین گرمایی

گرمایش و سرمایش از کف زمین یک روش نسبتاً جدید محسوب می شود؛ این روش با استفاده از خواص عایق زمین کار می کند. از آنجا که دمای زیر 4 تا 6 فوت زمین بدون توجه به آب و هوا در تمام طول سال ثابت می ماند، فناوری زمین گرمایی از این مزیت استفاده می کند تا خانه شما را گرمتر یا خنک تر کند.

این سیستم دارای لوله هایی است که از یک حلقه تشکیل شده است که آب را در کف خانه، بوسیله ی پمپ حرارتی به گردش در می آورد. این سیستم نیاز به یک کار فشرده زیرزمینی برای راه اندازی دارد.

مزایای سیستم AC زمین گرمایی:

 • از نظر مصرف انرژی بسیار کارآمد است

 • طول عمر نسبتاً بالایی نسبت به سایر تجهیزات گرمایش و سرمایش دارد

معایب سیستم AC زمین گرمایی:

 • نصب به محل آن بستگی دارد زیرا حلقه ها در زمین نصب شده اند

 • هزینه راه اندازی بسیار بالا است

8. کولر گازی هیبریدی / دوگانه سوز

یک سیستم ترکیبی است که از کوره گازی با پمپ حرارتی منبع هوای الکتریکی استفاده می کند تا از نظر گرمایش و سرمایش عملکرد مقرون به صرفه و کارآمدی داشته باشد. بسته به دمای بیرون، سیستم به طور خودکار بین سوزاندن سوخت های فسیلی و مصرف برق جا به جا می شود. شما دمایی که سیستم از پمپ حرارتی تا کوره تغییر می کند را برنامه ریزی می کنید؛ یا می توانید این کار را از طریق سوئیچ دستی نیز انجام دهید.

در فصل تابستان ، پمپ حرارتی مطابق عملکرد خود عمل می کند؛ هوای گرم را از داخل خانه ی شما بیرون می آورد و آن را به بیرون پرتاب می کند. در طول زمستان، این روند معکوس می شود و گرما در سراسر خانه ی شما پخش می شود. هنگامی که درجه حرارت برای پمپ حرارتی بسیار کارآمد باشد، کوره شروع به کار می کند.

مزایای تهویه مطبوع هیبریدی:

 • آسایش داخل ساختمان را به حداکثر و هزینه قبوض آب و برق را به حداقل برسانید

 • رد پای کربن خود را کاهش دهید

معایب تهویه مطبوع هیبریدی:

 • هزینه بالای راه اندازی اولیه

 • Breakeven ممکن است در دراز مدت رخ دهد

 

 

عوامل مهم هنگام انتخاب بهترین نوع کولر گازی برای منزل شما

 

اکنون که انواع تهویه مطبوع موجود در بازار را می شناسیم، زمان تصمیم گیری برای بهترین و مناسب ترین کولرگازی برای خانه شماست. در اینجا مهمترین عواملی که باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

1. "بودجه"، محرک اصلی در انتخاب سیستم تهویه مطبوع خانه شماست

در اینجا رتبه بندی انواع سیستم های تهویه مطبوع از نظر بودجه ای آمده است. از پایین ترین به بالاترین:

 1. ارزان ترین گزینه های موجود، کولرهای گازی پنجره ای و کولرهای گازی قابل حمل است. توجه داشته باشید که این نوع کولرهای گازی فقط می توانند یک اتاق واحد را در یک زمان خنک کنند.

 2. اگر قصد خنک کردن فقط یک یا دو اتاق را دارید، تهویه مطبوع بدون کانال یا مینی اسپلیت مقرون به صرفه است. اگر بخواهید کل خانه خود را با یک سیستم بدون کانال خنک کننده انتخاب کنید، باید آن را همیشه روشن نگه دارید و هزینه های انرژی خود را با کارایی کم افزایش دهید.

 3. کولرهای هوشمند بسته به نوع (پنجره ای، مینی اسپلیت یا قابل حمل) نسبت به نمونه های معمولی خود کمی گران تر هستند. با این حال، آنها باعث صرفه جویی در انرژی می شوند و بنابراین نصب و اجرای آنها چندان گران نیست. کنترلرهای AC هوشمند، حدود 70 تا 120 دلار هزینه دارند و عملکردهای مشابه و حتی بیشتری را ارائه می دهند.

 4. یک یونیت تهویه مطبوع مرکزی در مقایسه با انواع قبلی ذکر شده گران تر در نظر گرفته می شود اما همچنان در فرآیند سرمایش و گرمایش موثرتر است. علاوه بر این، عمر این کولرها بیشتر از کولرهای قابل حمل و پنجره ای است. هرچند هزینه نصب و راه اندازی این دستگاه ها بسیار بیشتر است.

 5. گرمایش و سرمایش زمین گرمایی، گرانترین گزینه در نظر گرفته می شود، با این حال، برخی تمایل دارند هزینه های خود را در طول زمان با صرفه جویی در مصرف انرژی پرداخت کنند. کارایی و اثربخشی سیستم های زمین گرمایی در مقایسه با بقیه انواع سیستم های تهویه مطبوع موجود بسیار بیشتر است. گفته می شود که اگر برای تهیه چنین سیستمی پول زیادی خرج کنید، پس از نصب آن می توانید تقریباً بقیه عمر خود را با آن سپری کنید.

2. مصرف انرژی

از خرید یک سیستم تهویه مطبوع با مصرف انرژی بالا اطمینان حاصل کنید که می تواند قبوض آب و برق شما را کاهش دهد. نسبت بهره وری انرژی به عنوان رتبه EER نیز شناخته می شود. مهم است که بررسی شود تا مقرون به صرفه ترین گزینه در نظر گرفته شود. هرچه رتبه مصرف بالاتر باشد، سیستم کارآمدتر است.

یکی دیگر از پارامترهای مرتبط، نسبت بهره وری انرژی فصلی (SEER) است. درجه SEER یک واحد خروجی خنک کننده تقسیم بر کل انرژی الکتریکی ورودی در همان دوره است.

اگرچه ممکن است رتبه SEER مشابه EER به نظر برسد، اما تفاوت در این واقعیت است که SEER در طول یک فصل سرد چند ماهه در نقاط مختلف دما محاسبه می شود، در حالی که EER فقط در یک نقطه دمای ثابت محاسبه می شود. باز هم، هرچه رتبه SEER واحد بیشتر باشد، از نظر مصرف انرژی بیشتر است.

اگر می خواهید هزینه های تهویه مطبوع خود را کاهش دهید، نگاهی بیاندازید به روشهای بسیار آسانی که می توانند به شما کمک کنند قبض های خود را کاهش دهید و در عین حال به راحتی درجه حرارت را حفظ کنید!

3. الزامات فضایی و سهولت نگهداری

اگر می خواهید عمر کولرگازی خودتان را برای سالهای آینده افزایش دهید، سهولت در تعمیر و نگهداری یونیت کولرگازی شما بسیار مهم است. همیشه یک کولرگازی بخرید که مناسب فضای خانه شما باشد.

انواع برند ها در بازار موجود است. تصمیم شما برای انتخاب یک کولرگازی، به فضای مورد نیاز شما، بودجه اختصاص داده شده و سهولت استفاده و نگهداری بستگی دارد.

4. قدرت خنک کننده

این مشخصات فقط برای کولرهای گازی هوشمند کاربرد ندارند؛ بلکه برای هر نوع کولر گازی که قصد خرید آن را دارید قابل اجراست. واحدهای حرارتی (BTU) برای اندازه گیری ظرفیت خنک کننده یا گرمایش یک کولر گازی است. هرچه BTU کولرگازی بیشتر باشد، از قدرت سرمایش یا گرمایش بیشتری برخوردار است.

ظرفیت های مشترک BTU بین 12000 تا 60000 متغیر است که برای یک اتاق نشیمن معمولی تا یک سالن همایش بسیار بزرگ مناسب است. شما باید به دنبال کولری باشید که متناسب با اندازه اتاق شما باشد. این امر در عین ایجاد بهترین میزان سرمایش یا گرمایش، به کمترین میزان مصرف انرژی کمک می کند.

با آرزوی تابستانی عالی برای شما!

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش