کولرگازی اینورتر یا غیر اینورتر؟ مزایا و معایب

 

 

گرمای جنوب ایران شوخی نیست. خانه ها و دفاتر در جنوب می توانند آنقدر داغ شوند که اکنون سیستم خنک کننده عملاً در سراسر کشور بالاخص در جنوب، ضروری تلقی شده است. برای راحتی زندگی روزمره، خرید یک کولرگازی مناسب بسیار ضروری است! شما به یک کولرگازی احتیاج دارید که نه تنها مکان شما را خنک و راحت نگه می دارد، بلکه نیازهای خاص و فردی شما را نیز برآورده کند.

 

دو گزینه محبوب برای تهویه مطبوع در کشور عزیزمان ایران، کولرگازی اینورتر و کولرگازی بدون اینورتر است. هر دو می توانند مکان شما را خنک یا گرم کنند؛ اما تشخیص این که کدام یک مناسب ما هستند نسبتا دشوار است! بنابراین بهتر است با انواع سیستم تهویه مطبوع آشنا شوید تا بتوانید انتخاب کنید کدام یک بیشتر مناسب خانه یا محل کار شما است.

 

به طور خلاصه، کولرگازی های اینورتر ماشین های پیشرفته ای هستند که از کمپرسور کنترل شده استفاده می کنند؛ در حالی که کولرهای گازی غیر اینورتر با کمپرسور پیش فرض کارآیی کمتری دارند؛ هرچند به طور کلی ارزان تر و بسیار رایج تر هستند. اگرچه ممکن است این دو نوع کولرگازی شبیه به هم به نظر برسند، اما کولرگازی اینورتر و کولرگازی غیر اینورتر از جهات بی شماری مانند عملکرد، نحوه عملکرد واقعی هر واحد، قسمت های داخلی آنها و موارد دیگر، از یکدیگر متمایز هستند. برای آگاهی از تفاوت های هر نوع به ادامه مطلب توجه کنید!

 

 

مقایسه کولرگازی اینورتر با غیر اینورتر

 

کمپرسور

نوع کمپرسور عامل تفاوت اصلی بین این دو سیستم است؛ زیرا کولرگازی اینورتر دارای موتور کمپرسور متفاوتی است که عملکرد سیستم آن مخصوص به یک کولرگازی اینورتر است.

 

کمپرسور به قسمتی از کولرگازی اطلاق می شود که گاز مبرد را به صورت مایع فشرده می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، مبرد شروع به سرد شدن می کند و باعث ایجاد هوای خنک می شود که دمای اتاق را تنظیم می کند.

 

کولرگازی های اینورتر با یک واحد کمپرسور قابل کنترل کار می کنند. اما در گولرگازی های بدون اینورتر هنگامی که نیاز به سرمایش یا گرمایش است، کمپرسور بیشتر کار می کند تا خروجی سرما یا گرمای خود را افزایش یا کاهش دهد. بدون وجود اینورتر، هیچ راهی برای کنترل کمپرسور وجود ندارد به جز کار کردن صرف؛ و بنابراین کولرگازی غیر اینورتر که اتاق را خنک می کند، یا با تمام توان کار می کند یا اصلاً کار نمی کند.

 

عملکرد و بهره وری

با توجه به اینکه کولرگازی اینورتر سرعت کمپرسور را کنترل می کند و درجه حرارت را در صورت لزوم تغییر می دهد، این نوع کولرگازی برای مواقعی که نیاز به صرفه جویی در مصرف برق دارید، بیشتر انتخاب می شود، زیرا مصرف انرژی را محدود می کند. نحوه عملکرد کولرگازی غیر اینورتر می تواند باعث استفاده بیش از حد و غیر ضروری از انرژی شود و اغلب اوقات به طور ناخواسته مصرف برق شما را زیاد می کند. کولرگازی های اینورتر اغلب دارای مصرف انرژی پایین تری هستند و به شما کمک می کنند تا در قبوض ماهانه خود صرفه جویی کنید. همچنین، به دلیل این ویژگی کارآمد در مصرف انرژی، کولرگازی های اینورتر به عنوان یک سیستم سازگار با محیط زیست در نظر گرفته می شوند؛ زیرا از 30 تا 50 درصد انرژی کمتری نسبت به نوع غیر اینورتر استفاده می کند.

 

کارایی

کولرگازی اینورتر به دلیل داشتن سیستم کمپرسور کنترل شده، یک سیستم همه کاره و انعطاف پذیر است. با درجه حرارتی که برای اتاق تعیین کرده اید تنظیم می شود و فرآیندهای آن را بر اساس حسگر ترموستات تنظیم می کند. این تطبیق پذیری معمولاً کولرگازی های اینورتر را از نظر عملکرد برنده می کند، زیرا کولرگازی های غیر اینورتر در سطح ثابت قدرت خنک کننده کار می کنند. به طور کلی، هر دو کولرگازی اینورتر و غیر اینورتر خنک سازی اتاق را به خوبی انجام می دهند، بنابراین شما در تصمیم تان برای خرید، باید عوامل دیگری را در نظر بگیرد.

 

هزینه ها

هزینه های پایین تر، یکی از جنبه هایی است که در آن کولرگازی های غیر اینورتر در مقابل کولرگازی های اینورتر پیروز می شوند، زیرا کولرگازی های غیر اینورتر بسیار ارزان تر هستند. در واقع، اشکال اصلی کولرگازی اینورتر قیمت اولیه ای است که هنگام خرید آن باید پرداخت کنید. هزینه های نصب کولرگازی اینورتر نیز به میزان قابل توجهی بالاتر است.

 

با این حال، بسیاری استدلال می کنند که هزینه های مربوط به کولرگازی اینورتر باید به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر گرفته شود، زیرا نوع اینورتر در مقایسه با غیر اینورتر، یک ماشین همه کاره و پیشرفته تر است. ناگفته نماند، اگر از کولرگازی اینورتر برای مدت طولانی استفاده می کنید، در مصرف برق بسیار بیشتر نسبت به هزینه ای که از نوع بدون اینورتر استفاده می کنید، صرفه جویی می کنید.

 

اینورتر در مقابل غیر اینورتر: مزایا و معایب

 

مزایای اینورتر

  • مصرف انرژی: در کولرگازی اینورتر کمپرسور به طور مداوم و با قدرت کامل کار نمی کند، زیرا سیستم از یک کمپرسور کنترل شده استفاده می کند که در تنظیمات سرعت متغیر کار می کند. این امر باعث می شود کولرگازی اینورتر نسبت به یک کولرگازی غیر اینورتر بسیار کم مصرف تر و سازگار با محیط زیست باشد.

  • بی سر و صدا: کولرگازی اینورتراز آنجا که از برق کمتری استفاده می کند، بسیار بی صدا تر از یک کولرگازی غیر اینورتر است. همچنین از آنجا که دستگاه فرآیندهای خود را بر اساس دمای اتاق به طور نامحسوس، به جای روشن و خاموش شدن ناگهانی تنظیم می کند، از صداهای بلند در زمان شروع و توقف در کولرگازی های غیر اینورتر جلوگیری می کند.

  • سرمایه گذاری: با وجود گران بودن کولرگازی های اینورتر، با توجه به عملکرد، انعطاف پذیری و دوامشان، می توان خرید کولرگازی اینورتر را سرمایه گذاری خوبی در نظر گرفت. ناگفته نماند، طول عمر کولرگازی اینورتر در مقایسه با کولرگازی های غیر اینورتر بسیار بیشتر است. این ویژگی ها و سایر جنبه های فوق الذکر آن را به یک سیستم تهویه مطبوع قابل اعتماد نسبت به قیمت بالای آن تبدیل کرده است.

 

معایب اینورتر

  • گرانی: با توجه به اینکه کولرگازی های اینورتر از فناوری پیشرفته تری استفاده می کنند، بسیار گرانتر از غیر اینورتر هستند. آنها همچنین هزینه های اضافی مانند هزینه نصب بالاتر دارند و قطعاتی دارند که تعویض آنها گران تر است.

 

مزایای غیر اینورتر

  • ارزان تر و در دسترس تر: مزیت اصلی کولرگازی غیر اینورتر نسبت به کولرگازی اینورتر مقرون به صرفه بودن آن است. از آنجایی که این کولرگازی ها ارزان تر است، برای ایرانی هایی با درآمد محدود، گزینه ای راحت تر است.

 

معایب غیر اینورتر

  • پر سر و صدا: از آنجایی که کولرگازی غیر اینورتر برای روشن و خاموش شدن تا زمان رسیدن به درجه حرارت مشخص شده ساخته شده است، می تواند سر و صدای زیادی ایجاد کند که ممکن است برخی از شما را آزار دهد، به ویژه در هنگام خواب یا کار.

  • طول عمر کوتاه تر: فرایند روشن و خاموش شدن کولرگازی غیر اینورتر احتمال سایش و فرسایش سیستم را افزایش می دهد و طول عمر آن را کوتاه می کند.

  • قبض های برق بالا: کولرگازی  های بدون اینورتر به دلیل بالا رفتن مبلغ قبض های برق به دلیل شروع و توقف سیستم کمپرسور، بدنام هستند. سوء مدیریت خرید و نگهداری کولرگازی  شما می تواند منجر به هزینه های غیرقابل مدیریت در دراز مدت شود.

 

تصمیم نهایی

سخن آخر اینکه: هدف اصلی از خرید کولر گازی راحتی و آسایش شما در خانه یا محل کارتان است. دستیابی به یک سیستم پیشرفته با آخرین تکنولوژی همیشه عالی است؛ به عوامل دیگری که بر تصمیم شما تأثیر می گذارد، فکر نکنید؛ عواملی مانند: چند بار از کولر استفاده می کنید یا در درجه اول این سیستم چگونه خواهد بود.

 

با اینکه کولرگازی اینورتر قطعاً سرمایه گذاری بهتر و انتخاب مطمئن تری است، دسترسی به کولرگازی غیر اینورتر بسیار بیشتر است، مخصوصاً برای خانواده هایی که زیاد از کولر استفاده نمی کنند.

 

صرف نظر از انتخاب شما، می توانید به سپهر سناباد ماهان اعتماد کنید تا در مشاوره، نصب و نگهداری کولرگازی به شما کمک کنیم. همین حالا با ما تماس بگیرید و اطمینان حاصل کنید که ما بهترین خدمات را با بهترین قیمت برای شما داریم!

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش