با اصطلاحات مربوط به کولرگازی آشنا شوید!

مانند هر چیز فنی، تهویه مطبوع هم شامل اصطلاحات تخصصی خاصی است. ممکن است شما قصد خرید کولرگازی داشته باشید، اما اطلاعات کافی و آشنایی چندانی با کولرگازی و اصطلاحات مربوط به آن نداشته باشید. با در نظر گرفتن این موضوع ما سعی داشته ایم در این مقاله شما را با برخی از مهمترین اصطلاحات مربوط به کولرگازی آشنا کنیم. خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد که در هنگام خرید کولرگازی با دید بازتری خرید کنید و خرید دقیق تر و مناسب با نیازتان داشته باشید. ما واژه نامه ای را از کلمات، عبارات و اصطلاحاتی که هنگام صحبت در مورد کولرهای گازی کاربرد زیادی دارند، گردآوری کرده ایم.

با این اصطلاحات آشنا شوید:

 

اسپلیت:

در حال حاضر یکی از رایج ترین انواع سیستم های تهویه مطبوع که در خانه ها استفاده می شود کولرهای اسپلیت هستند. کولرهای اسپلیت از دو بخش یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده است که یک بخش آن داخل منزل یا اداره نصب می شود و در معرض دید ماست، و بخش دیگر آن در بیرون از منزل نصب می شود، و این دو یونیت به وسیله ی لوله های رفت و برگشت مسی، جهت انتقال حرارت به یکدیگر متصل می شوند. این سیستم ها به بی صدا و کم مصرف بودن شناخته می شوند.

 

یونیت:

کولرهای گازی از واحدها یا بخش هایی اعم از داخلی و خارجی تشکیل می شوند که معمولا به هر کدام از آن ها یونیت گفته می شود.

یونیت خارجی: بخشی از سیستم تهویه مطبوع است که شامل کمپرسور، فن پروانه، برد مدار و سیم پیچ مبدل حرارتی است. یونیت خارجی همانطور که از اسمش پیداست در خارج از خانه قرار دارد و مبرد را به واحد داخلی همراه خود پمپ می کند. اغلب می شنوید که از این واحد به عنوان "کندانسور" یا "مبدل حرارتی" یاد می شود.

یونیت داخلی: بخشی از کولرگازی که در داخل خانه قرار دارد و هوای مطبوع را به فضا می رساند. این واحد شامل یک سیم پیچ مبدل حرارتی، فیلترها، گیرنده سیگنال از راه دور و فن است.

 

 

سیستم چند اسپلیت: یک سیستم تقسیم است که در آن بیش از یک یونیت داخلی به یک یونیت بیرونی متصل شده است. مزیّت سیستم چند اسپلیت این است که می توانید از آن برای گرم کردن یا خنک کردن مناطق مختلف خانه به طور مستقل استفاده کنید، و یا حتی با استفاده از دو یونیت دمای یکنواخت را در یک منطقه بزرگ حفظ کنید. چنین سیستم هایی در هر دو حالت به صورت گرمایشی یا سرمایشی عمل می کنند.

 

تکنولوژی اینورتر:

یک بُرد الکتریکی هوشمند تعبیه شده در برخی کولرگازی هاست که وظیفه آن تنظیم میزان مصرف انرژی برق دستگاه است. بطوری که با تبدیل برق جریان مستقیم به جریان متناوب، براحتی میزان مصرف انرژی و شدت عملکرد کولرگازی را تنظیم می کند. اینورتر کمک زیادی به مصرف بهینه برق کولرهای اسپلیت می کند و موجب می شود که زمانی که میزان دمای محیط به اندازه مورد نظر رسید، دور موتور کولر به آرامی کمتر شود و در صورتی که دما مجددا تغییر پیدا کرد، بار دیگر موتور کولرگازی سریعتر کار می کند تا مجددا دما را به میزان تنظیم شده برساند. و دمای اتاق را حفظ کند. معمولا این نوع کولرها کارآمدتر و مقرون به صرفه تر نسبت به مدل های بدون اینورتر هستند. اینورتر مانند شتاب دهنده اتومبیل کار می کند و به آرامی قدرت را افزایش یا کاهش می دهد. سیستم های مبتنی بر اینورتر می توانند بدون نوسان سریعتر و به صورت پیوسته فضای خانه را به دمای مطلوب برسانند که این دقیقا به معنی راحتی و صرفه جویی در هزینه های جاری است.

 

بی تی یو (BTU):

یکی از واحدهایی است که جهت اندازه گیری عملکرد کولرها در زمینه سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد و مخفف عبارت British thermal unit است. این واحد نشان دهنده توان موتور کولرگازی است و البته برای مراکز مختلف اداری، مسکونی و تجاری ارقام آن با یکدیگر فرق می کنند.

 

EER:

مخفف عبارات energy efficiency ratio است و هر چه این مزیان بیشتر باشد، به این معنی است که کولر دارای قدرت سرمایش بیشتری است و در نتیجه محیط مورد نظر را بهتر خنک می کند.

 

تبرید (سردسازی):

فرایند انتقال گرما از یک محیط با دمای پایین به محیطی با دمای بالا و در نتیجه سرد سازی محیط.

 

R410A: مبرد یا مایعی که ازن را تخلیه می کند و انرژی گرمایی را بین واحدهای داخلی و خارجی سیستم تهویه مطبوع منتقل می کند.

R-32: جانشین مبرد R-410A ، R-32 همچنین ازن را تخریب می کند و 66٪ ضریب پتانسیل گرمایش جهانی (GWP) کمتری نسبت به R-410A دارد.

 

 

 

سیستم توربو (Turbo):

زمانی که در یک روز گرم تابستانی از گرمای بسیار زیاد به خانه پناه می برید و برای خنک کردن محیط عجله دارید، و می خواهید که در مدت زمان کم، با حداکثر سرعت دمای محیط را به دمای مورد نظر خود برسانید می توانید از سیستم توربو کولرگازی استفاده کنید. در این حالت کولرگازی با حداکثر توان کار می کند.

 

کندانسور:

مجموعه ای از صفحات آلومینیومی مشبک و لوله های مسی با طراحی خاص واقع در یونیت خارجی کولرگازی است. کار کندانسور، جذب گرمای گاز مبرد (در حالت سرمایش) و در نتیجه ایجاد سرما، و همچنین دفع سرمای گاز (در حالت گرمایش) و و انتقال به محیط بیرون و تولید گرما در زمستان است.

 

کویل (Coil):

مجموعه ای از لوله های مسی که در بخش هایی مانند کندانسور و یا اواپراتور قرار دارند و گازهای مبرد دستگاه را انتقال داده و یا آنها را سرد می کنند.

 

اواپراتور:

هوای اتاق با مکیده شدن از قسمت بالای یونیت داخلی وارد محفظه اواپراتور شده و پس از خنک شدن (در حالت سرمایش) و یا گرم شدن (در حالت گرمایش) از قسمت پایینی آن به سمت اتاق دمیده می شود.

 

فیلتر هوا. فیلترهای هوا به گونه ای طراحی شده اند که گرد و غبار و آلودگی های موجود در هوا را از طریق یونیت داخلی سیستم تهویه مطبوع به دام می اندازند. آنها از الیاف پلی استر حرارتی یا یک شبکه مبتنی بر رزین پلاستیکی ساخته می شوند.

 

تصفیه کننده هوا: این سیستم برای از بین بردن آلرژن ها، آلاینده ها، باکتری ها و بو در خانه شما طراحی شده است. برخی از دستگاه های تصفیه هوا را می توان در سیستم های تهویه مطبوع موجود مشاهده کرد.

 

ترموستات: احتمالاً با این یکی آشنا هستید؛ این دستگاه دمای داخل خانه شما را کنترل می کند. بیشتر ترموستات ها از سنسوری تشکیل شده اند که دمای هوا را کنترل می کند. این امر باعث می شود تا فضا به طور موثر گرم یا خنک شود.

 

کمپرسور:

کمپرسور که معمولا در یونیت خارجی قرار دارد در واقع قلب یک سیستم تبرید است. زیرا به وسیله ی آن فرآیند انتقال گاز در کولر و در نتیجه عمل سرمایش انجام می پذیرد و وظیفه آن فشرده کردن مولکولهای گاز و ارسال آنها به درون کندانسور کولر است. معمولاً در کولر های گازی از سه نوع کمپرسور پیستونی، روتاری و اسکرول استفاده می شود.

 

انواع کمپرسور:

 

پیستونی:

این نوع از کمپرسور با استفاده از پیستون های موجود در محفظه ها، سبب فشرده سازی گاز می شود و پیستون ها با هر بار رفت و آمد گاز موجود در محفظه را فشرده و با فشار از دریچه خروجی خارج می کنند. این نوع از کمپرسور، به سبب توان سرمایشی بالایی که دارد برای مناطق گرمسیری و مرکزی کشور مناسب است.

روتاری:

در کمپرسور روتاری با چرخش ۳۶۰ درجه یک پروانه مکش گاز به درون سیلندر اتفاق می افتد و گاز ورودی با مکش پروانه فشرده شده و از دریچه خروجی با فشار به بیرون هدایت می شود. کمپرسور روتاری برای مناطق شمال و شمال غرب کشور و مناطقی که فشار هوای بالایی دارند مناسب است. صدا و مصرف برق این کمپرسور از کمپرسور اسکرال و پیستونی کمتر است. اما می توان گفت در مجموع کمپرسورهای پیستونی و اسکرال از توان سرمایشی بیشتری نسبت به کمپرسورهای روتاری برخوردار هستند.

اسکرول:

کمپرسور اسکرال دارای دو صفحه مارپیچ است که یکی از آنها ثابت و دیگری متحرک است زمانی که گاز از دریچه ورودی به محفظه وارد می شود، صفحه مارپیچ متحرک با چرخش ۳۶۰ درجه گاز را فشرده می کند. کمپرسور اسکرال نسبت به سایر کمپرسورها از بازده و عملکرد بهتری برخوردار است، بیشترین بازدهی را در میان کمپرسورهای اسپیلت(دیواری) دارد و همچنین قیمت این کمپرسورها کمی بالاتر است. از کمپرسورهای اسکرال برای چیلرها و دستگاه های تهویه مطبوع مرکزی نیز استفاده می‌شود. این نوع کمپرسور برای مناطق حاره ای و بسیار گرم مناسب است.
 

منطقه بندی: یک روش گرمایش یا سرمایش در مناطق مختلف (یا اتاق ها) در یک خانه به طور مستقل است. معمولاً با استفاده از کنترل های جداگانه، یا با باز کردن و بستن دمپرها در کانال در هر اتاق صورت می گیرد.

 

سیستم داکت شده: سیستم های داکت شامل یک فن کویل داخلی است که در سقف خانه نصب شده است. از این سیستم مرکزی، کانال هایی در مکان های مختلف در سراسر خانه نصب شده است که به شما این امکان را می دهد که مناطق مختلف خانه را به راحتی گرم و سرد کنید. مزیت این سیستم این است که تهویه مطبوع همراه با اشغال نشدن فضای خانه فراهم می شود؛ زیرا تنها اجزای قابل مشاهده، دریچه های هوا، توری های تخلیه و کنترل کننده ها هستند.

 

سیستم هیدرونیک: یک سیستم گرمایش و سرمایش است که از "انتقال حرارت مایع" استفاده می کند؛ به عبارت دیگر، آب را گرم یا سرد می کند و آن را از طریق لوله های نصب شده در کف خانه حرکت می دهد که همین امر سبب ایجاد سرمایش یا گرمایش در خانه می شود.

 

پمپ حرارتی: اصطلاحی دیگر برای تهویه مطبوع چرخه معکوس است که می تواند فضاهای داخلی را گرم و یا خنک کند. سه نوع اصلی وجود دارد: هوا به هوا، منبع آب و زمین گرمایی. پمپ های حرارتی برای کسانی که در آب و هوایی با نیازهای گرمایش و سرمایش متوسط ​​زندگی می کنند بسیار مناسب هستند.

 

مجرا(کانال): لوله ای است که هوا را از فن کویل مرکزی به مناطق مختلف خانه منتقل می کند. مجاری می توانند گرد یا مستطیلی باشند و از مواد مختلفی از جمله ورق فلز، فایبرگلاس یا وینیل تشکیل شده باشند.

 

آیا اصطلاحی وجود دارد که شنیده اید و ما آن را وارد نکرده ایم؟ با ما تماس بگیرید؛ ما آن را به واژه نامه خود اضافه می کنیم.

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش